Klasa III w rezerwacie Laski
2017-10-23

W środę 11 października uczniowie klas III nauczania wczesnoszkolnego naszej szkoły, uczyli się przyrody na świeżym powietrzu. Udali się na wcześniej zaplanowaną wycieczkę do lasu. Odwiedzili rezerwat Laski, w nadleśnictwie Babimost. Pan leśniczy Dariusz Rzadkowski zabrał ich na ciekawą przechadzkę tropem leśnych zwierząt. Uczyli się rozpoznawania drzew, wykorzystując do tego ich liście. Dowiedzieli się co to jest las, jakie jest jego znaczenie i dlaczego jest tak bardzo ważny w przyrodzie. Poznali różne rodzaje drzew i krzewów. Odkryli, iż las jest samowystarczalny, że zachowuje równowagę biologiczną, a rośliny i zwierzęta tam żyjące łączy symbioza. Zobaczyli, na czym polega warstwowa budowa lasu. Próbowali śledzić tropy różnych zwierząt. Udało się zobaczyć trop wilka, co wywołało wśród dzieci ogromne poruszenie. Nie zabrakło informacji dotyczących owadów. Uczniowie rozpoznawali grzyby, prawidłowo je nazywali. Ciekawostką był grzyb rosnący na drzewie-huba. Pan leśniczy wskazywał dzieciom gatunki roślin i zwierząt pod ochroną. Dzieci mogły wszystko obejrzeć, dotknąć. Zobaczyły pomnik przyrody- 200 letni dąb Kazik. Po powrocie z leśnej przechadzki czekało już na nich rozpalone ognisko. Każdy upiekł sobie kiełbaskę, którą zjadł z wielkim apetytem. Na koniec leśnej przygody, dzieci obejrzały film przyrodniczy. Nasze spotkanie trwało 3 godziny. Nikt się nie nudził, nikt nie marudził. Dzieci wróciły do szkoły, pełne niezapomnianych wrażeń. Był to wspaniały dzień nauki, który na pewno, na długo, pozostanie w pamięci każdego małego ucznia.

Grażyna Przybylak

GALERIA: Spotkanie z leśnikiem klasy III